|

|
|
 |
|
|
Wraphø - holdbarhed og pølseforgiftning
|
18/4/2006
|
 |
Det er første gang i år, at jeg skal fodre med wrap. Jeg er meget nervøs for pølseforgiftning. Det var meningen, at vi ville presse høet, men da det havde ligget på marken i ca. 14 dage med meget regn, valgte vi at wrappe det.
Nu har jeg har taget hul på den første balle. Græsset ser smukt ud og lugter pragtfuldt. Græsset er næsten så tørt som hø, og hestene er vilde med det. Der er lidt skimmel i den ene side, men det er et par pletter på en cm.
Nogle siger at jeg skal lade plastiken blive om, og så tage et par skiver ad gangen. Så skulle det bedre kunne holde sig. Men hvis der skulle være døde dyr i ballen, hvordan kan jeg så se det? Kan man lugte det? Kan hestene reddes ved pølseforgiftning?
På forhånd tusind tak Rikke |
Fra: Rikke Petersen |
 |
Hej Rikke
Du har været heldig, for det er bestemt ikke altid, man får en velensileret afgrøde, når græsset har ligget på skår i 14 dage med megen regn!
Skimmel ser man også ret tit på wrap, der er tørret meget.
Grovfoder af denne type holder sig typisk ikke så længe ift. grovfoder der er ensileret mere. Men den omgivende temperatur spiller en stor rolle. Du skal holde øje med, at foderet ikke begynder at udvikle varme, for det tyder på , at der er en omsætning dvs. en forrådnelse igang. Derfor er det tit en fordel, hvis der kommer luft til. Hvis det er frostvejr, vil foderet relativt holde sig længere.
Græsensilage ("wraphø", "høsilage" mfl.) er et strukturfoder (grovfoder), man skal vænne sig til bruge, for kvaliteten er meget varierende. Det kan se meget forskelligt ud, lugte meget forskelligt og kan indeholde meget forskelligt. Også ting og sager der ikke har noget med græs at gøre f.eks. jord, sand og hvad der er værre: døde dyr som kan være vanskelige at finde. Et dødt dyr kan indeholde jordbakterien "Clostridium Botulinum" som kan medføre pølseforgiftning. Det er en meget giftig jordbakterie, som altid skal undgås. Heldigvis er den sjældent forekommende, men den kan medføre døden. Du kan få mere information om emnet ved at søge i Videnscentret under "pølseforgiftning". |
Besvaret af: Dorte Rebbe Schou - HorseConsult® |
|
| |
|
|
Ifølge gældende lov om ophavsret må materialet kun gengives eller mangfoldiggøres med kildehenvisning og efter skriftlig tilladelse. |
| |
|
|
|
|
 |
|
|
|
|