|

|
|
 |
|
|
Adgang til vand på sommerfold?
|
30/7/2008
|
 |
Hvor lang tid bør en hest maksimalt gå uden at adgang til vand, når den går på græs? Spørgsmålet trænger sig på, da mine heste denne sommer har mulighed for at gå på en fold med masser af græs og skygge, men der er ikke vand.
Det er ikke nemt at vande på folden. Hestene vil blive lukket på folden om morgenen kl. 9.00 og vil blive trukket til vandtrug kl. 17.00. Herefter vil de have mulighed for at drikke vand i løbet af hele natten.
Håber I kan hjælpe. |
Fra: Tine Sommer |
 |
Hej Tine
Som du beskriver det her, synes jeg for så vidt det er acceptabelt. For græs indeholder i sig selv store mængder vand, og jeg kan forstå, at de indtager så rigeligt af græs i dagtimerne, at de ikke behøver kraftfoder. Deres vandbehov bliver derfor i stor udstrækning dækket af græsindtaget alene.
Situationen ændrer sig dog hurtigt over sommeren, hvor situationen nemt kan blive uacceptabel. Når græsmængden falder i løbet af sommeren, og hvis vi har perioder med meget tørt og solrigt vejr stiger hestenes vandbehov. Og så vil det være nødvendigt med vand hele døgnet.
Iflg. Lov om hold af heste § 22 skal heste have fri adgang til frisk drikkevand. Kravet gælder ikke ved kortere ophold på fold dvs. indtil fire timer. Den ansvarlige for hesteholdet skal sørge for, at hestene har adgang til rindende vand eller at vandet - hvilket særligt er relevant på fold - udskiftes jævnligt med henblik på at sikre, at drikkevandet er frisk. Loven er trådt i kraft den 1. januar 2008 og gælder for alle hestehold fra denne dato.
|
Besvaret af: Dorte Rebbe Schou - HorseConsult® |
|
| |
|
|
Ifølge gældende lov om ophavsret må materialet kun gengives eller mangfoldiggøres med kildehenvisning og efter skriftlig tilladelse. |
| |
|
|
|
|
 |
|
|
|
|