|

|
|
 |
|
|
Utilredet hingst på 11 år - kan den blive en rolig vallak til ridebrug?
|
7/5/2008
|
 |
Kære Brevkassen.
Jeg overvejer at købe en avlshingst på 11 år. Den er ikke tilredet og går nu ud af avl. Sælge overvejer at få den kastereret inden salg.
Ingen tør svare mig på om en hest - der er brugt i flere år til avl og ikke til ridebrug - har rimelig mulighed for at kunne tilrides og "falde til ro". Den synes rolig og omgængelig og det vil den vel fortsat være som vallak?
Alle siger: "En vallak der har været hingst i så mange år er ikke en hest for en pige" - men kan det da virkelig passe? Er en hingst / sen vallak så svær at holde styr på?
Jeg vil vente i spænding om Videnscentret kan svare og hjælpe mig med mit spørgsmål, da andre tilsyneladende ikke kan hjælpe mig.
På forhånd tak - og ros til HorseConsult - fed hjemmeside! |
Fra: Anonym |
 |
Hingstens frugtbarhed forsvinder i løbet af få dage efter en kastration. Kønsmodne hingste tager længere tid om at miste hingsteadfærden - typisk uger til måneder.
Dvs. de fleste vil gradvist blive til søde valakker, men nej, vi kan ikke give samme "garanti" for adfærdsændring, som vi kan for frugtbarhed!
Ved manglende ændring af adfærd, kan man forsøge at hormonbehandle udover kastrationen.
Ideelt burde du som potentiel køber altså kunne håndtere hesten forud for købet samt råde over en hingstefold. Jeg ser ingen grund til at kønsdiskriminere, da mange hingste håndteres fint af kvinder. Dvs. det handler mest om hestens opdragelse og hestepassers konsekvente omgang med hesten - igen uanset hestens køn, idet hingste selvfølgelig er vanskeligere end hopper og vallakker.
Vi anbefaler jo tidlig tilridning af heste, så kropsbygningen kan nå at indstille sig til rytterbelastning, inden hestens skelet m.v. er færdige med at modellere sig til. Det er altid noget lettere at tilride en unghest end en voksen hest. Således vil man i reglen ikke nå samme niveau i ridningen, som hvis hesten var tidligere tilredet.
Konklusionen er, at det vil være "gambling" at købe hesten, inden den er kastreret, tilredet og derefter dyrlægeundersøgt ved en standard købsundersøgelse.
Venlig hilsen
Niels |
Besvaret af: Dyrlæge Niels Tellerup, Hesteklinik Herning |
|
| |
|
|
Ifølge gældende lov om ophavsret må materialet kun gengives eller mangfoldiggøres med kildehenvisning og efter skriftlig tilladelse. |
| |
|
|
|
|
 |
|
|
|
|