Hesterådgivningen
Hesterådgivningen Hesterådgivningen Hesterådgivningen
Hesterådgivningen
Betalingsservice - det nemmeste i verden

Hesterådgivningen
forside produkter log ind  Hesterådgivningen
Hesterådgivningen
Hesterådgivningen


Hesterådgivningen


SERVICES

Hestefagbogen
Grovfodermarked
Opstaldning
Kalender
Butikken
Videnscenter
Nyhedsbrev

RÅDGIVNING

Telefonrådgivning
Konsulentbesøg
Foderplaner
Grovfoderanalyser
Kurser
Specialkurser
Specialopgaver

OM OS

Kontakt os
Profil
Betalingsvilkår
Fortrolighed
Tip en ven


Hesterådgivningen

Videnscenter - Søg i artikler og brevkasse

Hesterådgivningen Hesterådgivningen

OM HORSECONSULT

FODRING, FODERPLANER TIL HESTE

GROVFODER, MARK & MASKINER

HESTEAVL, EKSTERIØR & KÅRING

HESTEEJENDOMME, STUTTERI & HESTEPENSION mv.

HESTELEKSIKON & ORDBOG

HESTENS ADFÆRD & HORSEMANSHIP

HESTERACER & PONYRACER

HESTEVELFÆRD, SUNDHED & SYGDOM

ISLÆNDER I AVL OG BRUG

LOVGIVNING, HANDEL & FORSIKRING

MARKEDSFØRING - Få gang i Dit mersalg!

OPSTALDNING & STALDMILJØ

RIDEHESTEN, RIDNING & GANGARTER

ØVRIGE INFORMATIONER

Fritekstsøgning:

Alle ord skal forekomme Mindst et ord skal forekomme

 

Svigt ikke din hest, når den skal dø!

Det er din afgørelse, hvordan din hest skal dø. Men det er også dit ansvar, at hesten kommer herfra på en ordentlig måde. Hvilke muligheder har du?

Af: Dyrenes Beskyttelse


Det er hårdt at sige farvel
Det er hårdt at skulle tage afsked med sin hest, hvad enten det skyldes, at hesten er gammel og udslidt, eller fordi den har pådraget sig en uhelbredelig sygdom eller skade. Det kan være svært at forholde sig til, at hesten skal dø. Men netop fordi du holder af din hest, er det vigtigt både for dig selv og hesten, at du ikke svigter den i denne situation.

Tag selv ansvar for din hests skæbne
Der er næppe nogen ansvarsfuld hesteejer, der selv vælger at sende sin hest ud på en lang dødsrejse. Men det er vigtigt at være opmærksom på, at såfremt du sælger din hest til slagtning via en tilfældig hestehandler eller anden opkøber, risikerer du, at din hest sendes til slagtning i udlandet, fordi slagteprisen kan være højere end i Danmark. Det er derfor vigtigt, at du selv sikrer dig, at din hest får en værdig død.

Hvilke muligheder har du, når din hest skal dø?

- Aflivning:
Du kan vælge at lade din dyrlæge komme ud i stalden og aflive hesten. Fordelen er, at hesten bliver i sine vante omgivelser og undgår at blive unødigt stresset af transport, fremmede omgivelser og mennesker.

Aflivning foregår ved, at hesten får en overdosis af et sovemiddel indsprøjtet i en blodåre. Hesten bliver bevidstløs inden for et minut og dør kort efter. Dyrlægen kan også vælge at bedøve hesten med et skud fra en boltpistol i hjernen efterfulgt af en afblødning ved at halspulsårerne overskæres.

Den aflivede hest skal efterfølgende sendes til en destruktionsanstalt. Du får ikke en slagtepris for hesten, men du skal betale både for aflivningen og for bortskaffelsen af den døde hest.

- Slagtning:
Du kan vælge at lade din hest slagte. Slagtning foregår ved, at hesten bedøves med et skud fra en boltpistol i hjernen og derefter afblødes ved at halspulsårerne skæres over. Slagtning vil næsten altid foregå på et slagteri. Dog kan der gives tilladelse til nødslagtning på hestens opholdssted, hvis hesten af dyreværnsmæssige årsager ikke er egnet til transport. Der kræves, at dyrlægen udsteder en attest. Efter nødslagtningen transporteres kroppen hurtigt til et slagteri til videre slagtemæssig behandling. Ligeledes kan der gives tilladelse til hjemmeslagtning, hvis kødet fra den slagtede hest udelukkende er til eget brug. Slagtningen skal foretages af en slagter eller dyrlæge.

Ved slagtning på hestens opholdssted skånes hesten for transport og oplevelsen af slagterimiljøet samt håndtering af fremmede mennesker.

Hvordan kan du sikre dig, at din hest er død?
Desværre er der begrundet mistanke om, at ikke alle heste, der afhændes til slagtning, rent faktisk bliver slagtet her i landet. Du har imidlertid selv forskellige muligheder for at sikre dig, at din hest er død.

  • Du kan selv overvære, at hesten bliver slagtet, eller efterfølgende se den døde hest.
  • Du kan få én, du stoler på, til at overvære, at hesten bliver slagtet, eller til efterfølgende at se den døde hest.
  • Du kan lave en aftale med et slagteri eller en dyrlæge, der sikrer dig dokumentation og garanti for, at din hest er død (f.eks. udførligt signalement, billede af den døde hest etc.).

Hvis du selv vælger at overvære, at din hest bliver aflivet eller slagtet, skal du være klar over, at det for de fleste vil være en voldsom oplevelse, at se når hesten falder om. Det er vigtigt at overveje, om du kan klare situationen.

Du skal kunne støtte din hest. Hvis du tror, at du vil blive meget følelsesmæssigt påvirket af situationen, kan du i stedet vælge blot at se, når hesten ligger død og fredfyldt bagefter.

Hvis hesten er forsikret
Hvis din hest er forsikret, og du ønsker, at forsikringssummen kommer til udbetaling, skal dit forsikringsselskab og din dyrlæge kontaktes, inden hesten aflives eller slagtes. Der skal normalt udfyldes en skadesanmeldelse, og dyrlægen skal tillige skrive en attest til forsikringsselskabet. Først efter accept herfra kan aflivningen eller slagtningen foretages. Sammen med evt. accept kan der være krav om behørig dokumentation for, at hesten er død, obduktion eller andet, som skal opfyldes i henhold til forsikringsbetingelserne.

Ved alvorlige tilstande, der kræver øjeblikkelig stillingtagen, kan den praktiserende dyrlæge dog foretage slagtning eller aflivning umiddelbart. Dette glæder tilstande, hvor hesten er akut og uhelbredeligt syg i en sådan grad, at det ville medføre unødig lidelse at lade hesten leve i henhold til dyreværnsloven. Her er det vigtigt, at man sikrer sig dokumentation for, at skade var uhelbredelig evt. i form at røntgenbilleder, obduktion eller andet.

Det må generelt tilrådes at se, hvad der står i forsikringsbetingelserne.

Det er dit ansvar
Det er din afgørelse, hvordan din hest skal dø. Men det er også dit ansvar, at hesten kommer herfra på en ordentlig måde. Det vil sige, at den aflives eller slagtes så skånsomt som muligt. Hesten har krav på, at det sker hurtigt og smertefrit. Den forpligtelse skal du leve op til.

(Dyrenes Beskyttelse 3/2002)

 


Ifølge gældende lov om ophavsret må teksten kun gengives eller mangfoldiggøres med kildehenvisning og efter skriftlig tilladelse.



Hesterådgivningen

Nyhedsbrev

Fra Kalenderen

3/7/2009
Ringridning i Aabenraa - 3.-7. juli
25/9/2010
FEI World Equestrian Games, Kentucky
19/2/2009
Göteborg Horse Show, Sverige
12/12/2008
Åbent hus, Danske Maskinstationer & Entreprenører, Vejle

Fra Hestefagbogen

Hesterådgivning
Tilskud - anti-stress
Ispose - engangs
Hegnstang
Fuldblod - OX, araber

Fra Videnscentret

Hvor mange hestebokse skal der være i din hestestald?
Økologisk planteavl / hæfte
Fyrig
Ledbånd
Tandraspning



 
Hesterådgivningen
HorseConsult/Hesterådgivningen
Skovhøj - Ingelstrupvej 5 - DK-4682 Tureby
Tlf. +45 56 28 28 57 - Mobil +45 22 42 44 86
E-mail: post@hesteraadgivningen.dk - www.hesteraadgivningen.dk

Hesterådgivningen
Hesterådgivningen
Hesterådgivningen Hesterådgivningen Hesterådgivningen Hesterådgivningen Hesterådgivningen